Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínština je na prvním místě v počtu mluvících

13. 8. 2010

         Možná jste si mysleli, že nejrozšířenějším jazykem ve světě je angličtina. Ano, mluví se jí nejčastěji, slouží ale spíš mnohdy jako komunikační prostředek mezi státy jak Evropské unie, tak různých dalších mezinárodních organizací. V počtu mluvčích se ale nevyrovná čínštině. Tou mluví přes miliardu lidí a řadí se tak na prvním místo díky vysokému počtu mluvčích. Čínština má dlouhou tradici a tisíciletou kulturu. První poznatky o tzv. staré čínštině jsou doloženy již z poloviny 2. tisíciletí př.n.l.

Čínština neznamená jen seřazení nějakých znaků do věty, jak to mnohdy může působit. Celá čínská kultura je velice propracovaná. Vše v ní má svůj smysl. Bohužel je často skryt kvůli tomu, že o ní příliš nevíme. Když jdete na výstavu v České republice, často prezentovaných čínských umělců, možná vám uniknou spojitosti. Díky znalosti čínské symboliky byste věděli, jaká barva co znamená, a také použití na obraze určité typické barvy má svůj ukrytý význam. Skrytý nám Evropanům. Nikdy ale není pozdě poznat čínskou kulturu a naučit se čínsky. Je to sice mnohem náročnější jazyk, než angličtina či němčina, ale velice krásný. Kdo sis jej zamiluje, zůstane mu láska na celý život.
Čínštinou se mluví nejen v Číně, ale také v Bruneji, Indonésii, Malajsii, Mongolsku, Singapuru, Tchaj-wanu, Thajsku a na Filipínách. Zapisuje se znaky, jež mohou být vyslovovány různě. Každá slabika v čínštině je totiž vyslovována s jinou typickou intonací a tím se mění význam slov. Dokonce se rozlišuje text psaný a mluvený a podle něj se k výslovnosti přistupuje. Proto je lepší, když už se rozhodnete učit čínsky, chodit do kurzů čínštiny. Kde vám všechny zákonitosti a specifika vysvětlí. Čínština se neustále vyvíjí a potýká se s modernizací jazyka. Ve 20. století došlo k reformě znakového písma. Nyní se rozděluje na jednodušší verzi, jež se užívá v Číně a Singapuru a složitější (původní), se kterou se můžete potkat například v Hongkongu a na Tchaj-wanu.
Čínština se skládá ze sedmi jazyků. Naučit se čínsky trvá nějakou dobu, ale můžete v ní komunikovat také v Praze, na každém rohu potkáte čínské občany, kteří zde žijí, nebo sem rádi jezdí na dovolenou. Najdete zde také mnohé výstavy obrazů, grafik a nezanedbatelnou čínskou filmovou produkci, která je oblíbená zejména milovníky bojového umění a napínavých, akčních scén. Kurzy čínštiny nabízí například společnost Tutor. Pro zájemce má připravené přímo kurzy čínštiny pro začátečníky. Potkáte se tam navíc se stejně zapálenými lidmi, které baví čínská kultura, a podle toho, že se u nás v České republice prezentuje čínské umění velice často, jich bude jistě hodně.
 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 52593
Měsíc: 391
Den: 16